Kontakt: tel. +48 601-148-105

Dom Seniora Willa, ul. Krzywa 34A, 13-240 Iłowo

W pewnym momencie życia rodzice lub dziadkowie zaczynają wymagać specjalnej opieki. Jak najlepiej zająć się najstarszymi członkami rodziny? Jest to zależne od bardzo wielu czynników. Nie istnieje jedna metoda, która sprawdzi się u każdego, gdyż innego rodzaju pomocy potrzebują osoby chore np. na Alzheimera, Parkinsona lub Demencję, a innej będą wymagać Ci, którzy cierpią na np. osteoporozę, reumatyzm, miażdżycę czy choroby serca.

Opieka nad osobami starszymi – podstawy niezależne od schorzeń

Chociaż pielęgnowanie bliskich powinno być uzależnione od indywidualnego przypadku oraz potrzeb seniora, istnieje kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać zawsze. Przede wszystkim należy zapewnić biskim potrzeby fizjologiczne oraz psychiczne. Oznacza to:

  • odpowiednią dietę - skonsultowaną z lekarzem i zależną od stanu zdrowia;
  • stały dostęp do opieki medycznej oraz leków;
  • dostęp do rozrywek;
  • aktywność fizyczną i samodzielność - jeśli stan seniora na to pozwala;
  • towarzystwo - samotność jest dla osób starszych przykra, warto więc zabrać o to, by seniorzy mieli kontakt z przyjaciółmi, dziećmi lub wnukami.

Opieka nas osobami starszymi cierpiącymi na choroby wieku starczego

Jesień życia to czas, który wiąże się z różnymi chorobami, zarówno ciała, jak i umysłu. Dolegliwości te przychodzą nagle lub stopniowo, a każda z nich wymaga innego rodzaju opieki udzielanej przez rodzinę lub personel specjalistycznych placówek.

Choroby takie, jak Alzheimer lub Demencja często powodują otępienie, problemy z koncentracją i pamięcią, osłabienie funkcji poznawczych oraz intelektualnych. W związku z tym opieka nad osobą starszą może wymagać:

  • pomocy w wykonaniu wszystkich codziennych czynności - porannej i wieczornej toalecie, zjedzeniu posiłków, braniu leków itp. Osoba cierpiąca na Alzheimera lub Demencję może zapomnieć o konieczności kąpieli lub przebrania się;
  • regularnego planu dnia – choć chory może zapominać o różnych czynnościach, przyda mu się określony plan dnia. Posiłki o wyznaczonej porze, czas na rozrywkę lub spacer będą go uspokajały;
  • zabezpieczenia domu – problemy z logicznym myśleniem i wyciąganiem wniosków mogą stwarzać niebezpieczne sytuacje. Dobrze jest dostosować otoczenie tak, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Warto zabezpieczyć okna, drzwi balkonowe lub wejściowe. Można schować w niedostępnych miejscach zapalniczki i nożyczki oraz usunąć dywany. Należy jednak pamiętać, by w mieszkaniu chory miał łatwy dostęp do jedzenia, telefonu lub ubrań.

Zapraszamy do kontaktu!

Dom Seniora Willa

NIP: 5711048653

REGON: 519513901

nr. zezw. PS-IV.9423.1.5.2014.UR

ul. Krzywa 34A, 13-240 Iłowo, woj. warmińsko-mazurskie

Telefon: +48 601-148-105

Adres e-mail: biuro@dswilla.pl

Dom Seniora Willa / 2016 / dswilla.pl

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Realizacja: Seweryn Sildatk