Kontakt: tel. +48 601-148-105

Dom Seniora Willa, ul. Krzywa 34A, 13-240 Iłowo

Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad seniorem jest dieta. Zasady i zalecenia żywienia osób starszych to temat, z którym każdy opiekun powinien się zapoznać. Dieta ma bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jaka powinna być dieta seniora?

Zacznijmy od tego, że nie można podać jednego wzoru, który sprawdzi się u każdego. W przypadku osób starszych zasady żywienia powinny być skonsultowane z lekarzem. W przypadku pewnych chorób lub podawanych leków, nie można oferować pewnych potraw, toteż zaleczenia specjalisty są kluczowe.

Ogólne zasady i zalecenia żywienia osób starszych

Istnieje jednak kilka uniwersalnych kwestii, które sprawdza się w większości przypadków. Ponownie, o ile stan zdrowia podopiecznego nie wymaga specjalnej diety. Zaleca się:

  • podawanie 4-5 posiłków w ciągu dnia – ważne, aby posiłki były podawane o regularnej porze. Organizm przystosowuje się do rutyny i dzięki niej można zapobiec napadom głodu. Ponadto posiłki powinny być lekkie, a porcje nie za duże, dzięki temu można zminimalizować ryzyko obciążenia układu trawiennego;
  • przygotowywanie dań ze świeżych składników - jest to oczywiste, jednak warto przypomnieć, że organizm seniora jest bardzo wrażliwy. Wobec tego może źle zareagować na nieświeże produkty lub takie pochodzące z niesprawdzonych źródeł;
  • podawanie chociaż jednego ciepłego posiłku - temperatura pobudza żołądek do wydzielania soków trawiennych. Ciepłe dania są również atrakcyjniejsze smakowo.

Zaleca się, aby dieta osób starszych obejmowała duże ilości warzyw i owoców, źródeł błonnika i witamin. Plan żywienia seniorów powinien zawierać również produkty bogate w węglowodany, wapń oraz kwasy tłuszczowe. Nie wolno zapominać o nawadnianiu. Zasadniczo 2 litry wody w ciągu dnia to minimum.

Komfort podczas jedzenia

Nie wszystkie zasady żywienia osób starszych dotyczą składników zawartych w posiłkach. Odnoszą się również formy dań. Seniorzy, borykający się z chorobami zębów, nie powinni dostawać twardych produktów, które trudno pogryźć i przeżuć. Zaś ci cierpiący na choroby negatywnie wpływające na koordynację ruchową, powinni otrzymywać posiłki złożone z potraw, których nie trzeba kroić lub które są już pokrojone.

Zapraszamy do kontaktu!

Dom Seniora Willa

NIP: 5711048653

REGON: 519513901

nr. zezw. PS-IV.9423.1.5.2014.UR

ul. Krzywa 34A, 13-240 Iłowo, woj. warmińsko-mazurskie

Telefon: +48 601-148-105

Adres e-mail: biuro@dswilla.pl

Dom Seniora Willa / 2016 / dswilla.pl

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Realizacja: Seweryn Sildatk